Açık kaynak kodlu bir analitik platform olan R, bir önceki yazımızda (1) anlattığımız komut ekranı dışında farklı arayüz veya editörler aracılığıyla da kullanılabilir. Biz, özellikle R’la analitik yolculuğunun başındaki herkese, RStudio‘yu öneriyoruz. Peki neden?

RStudio’nun benzer çözümlerle karşılaştırdığımızda avantajları kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Rstudio özellikle komut satırından kod yazmaya alışkın olmayan windows kullanıcılarına tanıdık bir görsel sunar.
  • Rstudio’da üzerinde çalıştığınız değişkenleri, tabloları, veri kaynaklarını kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bu özellik öğrenme sürecinin başlarında kodların, değişkenlerin arasında kaybolmamazına yardımcı olur.
  • Rstudio kullanarak yazdığınız kodları “.R” uzantılı betikler (script) olarak kaydedebilir, başkaları ile paylaşabilir ya da ileride tekrar kullanabilirsiniz.
  • R’ın vazgeçilmezlerinden olan kütüphaneler Rstudio’da yüklenebilir ve bilgisayarınızda hangi kütüphanelerin yüklü olduğu kolayca görüntülenebilir.
  • RStudio yarattığınız grafikleri farklı formatlarda kaydetmeyi oldukça kolaylaştırır.
  • Ticari versiyonu olmasına rağmen, RStudio’nun bilgisayarınıza indirip hemen kullanmaya başlayacağınız ücretsiz versiyonu basit veri analizlerden kompleks modellemelere kadar her konuda ihtiyacınızı karşılar.
  • Son olarak da sunduğu knittr ve Rmarkdown paketleriyle yazdığınız kodları çıktılarıyla birlikte pdf dosyalarına ya da bu blogda olduğu gibi html sayfalarına dönüştürebilirsiniz.

Bu kadar RStudio övgüsünden sonra RStudio’yu kullanmaya hala ikna olmadıysanız, farklı alternatifleri (2) linkinden araştırabilirsiniz. Ek olarak da, hem Python programlama dilini hem de R’ı destekleyen Jupyter Notebook’u inceleyebilirsiniz (3). Yine yakın zamanlarda ağırlıklı olarak Python programlama dili için hazırlanmış ancak yükleyeceğiniz eklentilerle diğer dilleri de kullanmanıza fırsat veren google’ın google colab servisi R kodları yazımına imkan tanır(4).

Biz şimdilik diğerlerini bir kenara koyup daha iyisi çıkana kadar favorimiz olmaya devam edecek olan RStudio’yu nasıl kurabileceğinizi anlatalım ve ekranlarını tanıtalım.

RStudio Kurulumu:

Aslında RStudio’yu kurmak son derece basittir. Bilgisayarınızda kurulumu engelleyen bir güvenlik duvarı ya da kısıt yoksa, RStudio’nun işletim sisteminize uygun ücretsiz versiyonunu (linkinden) kolayca kurabilirsiniz.

RStudio Ekranı

RStudio’yu açtığınızda yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Dikkat ederseniz, RStudio aslında 4 ayrı pencereden oluşur. Şimdi bu pencelerin teker teker üzerinden geçelim:

Betikler: Sol üst köşedeki pencere betiklerin (script) yazılması amacıyla vardır. File>New File>R Script komutlarıyla ya da *Ctrl+Shift+N ‘e basarak burada yeni dosya oluşturabilirsiniz. Oluştuduğunuz dosyaları File>Save ya da Crtl+S ile kaydedebilirsiniz.

Çıktılar: Sol alt köşedeki ekrandaki Console tabından yazdığınız ve koşturduğunuz kodların çıktılarını görebilirsiniz. İsterseniz deneyelim:

Yukarıda anlattığımız gibi boş bir betik dosyası açın, içine 1+1 yazın.

Önemli:Komut ekranından farklı olarak RStudio betiklerine yazdığınız kodları çalıştırmak için ya ekranın ortalarına doğru olan RUN düğmesine basmanız lazım. Ya da yazdığınız kodu seçip; Ctrl+Entere basmanız gerekir.

Kodu çalıştırdığınızda, sol alt köşedeki Console ekranında “2” cevabını göreceksiniz.

1 + 1
## [1] 2

Aynı betiğe başka bir kod yazıp onu da çalıştırarak devam edelim. “phi” diye bir değişken yaratıp ona 22/7 değerini atayalım.

phi <- 22 / 7 
print(phi)
## [1] 3.142857

print(phi) komutu “phi”nin değeri olan 3.142857’nin console ekranında çıktı olarak gösterilmesi sağlar.

-Ortam (Environment) Sağ üst köşedeki ekran RStudio’nun, R’da kod yazmayı kolaylaştıran en önemli özelliklerinden biridir. Burada ortam tabından değer atadığınız tüm değişkenleri, tiplerini, tablolarınızı görmeniz mümkündür.

Yukarıdaki kodu aynı şekilde çalıştırdıysanız phi değişkeninin ortam ekranında görmeniz gerekiyor.

-Sağ Alt Ekran Bu ekrana tek bir isim bulamadım çünkü aslen son derece önemli ve kullanışlı alt pencere barındırıyor:

-Dosyalar (Files): R’a bilgisayarınızda yer alan bir dosyadan veri aktaracaksınız (excel, txt, csv) bulunduğu klasörü bu ekrandan seçmeniz gerekiyor. Bu konu kritik olduğu için ileriki paylaşımlarımızda detaylı ele alacağız.

-Plots : R’da oluşturduğunuz grafikleri bu alt pencereden görüntüleyebilirsiniz.

-Packages: R’da yüklü olan kütüphaneleri bu alt pencereden görüntüleyebilirsiniz. Bu konuyu da ileriki paylaşımlarımızda detaylandıracağız.

-Help: R komutlarıyla ya da kütüphaneleriyle ilgili bilgi almak istediğinizde araştıracağınız terimin başına ’?’ yazarak çalıştırdığınızda, R varsa o terimle ilgili dokümantasyonu help ekranından size gösterir.

Aşağıdaki kodu, betik sayfanıza yazıp, seçtikten sonra “Crtl+enter” a basarak çalıştırın. ‘Help’ alt penceresinde “print” komutuyla ilgili dokümantasyonu göreceksiniz.

?print

Son olarak RStudio’ya alışma amacıyla aşağıdaki kodu boş betik sayfasında yazın, çalıştırın ve yazdığınız kodu bilgisayarınızda yer alan klasörleren biriyle “R_Giris_2.R” adıyla kaydedin. Bu kodu bir sonraki paylaşımımızda R’daki veri tiplerini incelerken kullanacağız.

urun1 <- 115
urun2 <- 225 
urun3 <- 230 

toplam_miktar <- urun1 + urun2 + urun3 

ortalama_miktar <- toplam_miktar / 3
print(ortalama_miktar)
## [1] 190